Misja

Misją szkoły jest wieloaspektowe wparcie każdego dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej, patriotycznej i społecznej.

Szkoła Podstawowa nr 114 to szkoła prawie o 100 letniej tradycji. W 2020r. obchodzone będzie100 lecie istnienia. Położona  na warszawskim Targówku w pobliżu teatru Rampa, parku Wiecha i przyszłej stacji metra. Od 1 września 2017r. stała się 8 letnią szkołą. Pracuje ponad 80 nauczycieli, 26 pracowników administracji i obsługi. Pobiera naukę ponad 630 uczniów w 30 oddziałach klas I –VII. Organizowane są również oddziały przedszkolne. Uczniami szkoły są dzieci z najbliższego środowiska ale nie tylko.

W ramach integracji i nauczania włączającego jesteśmy otwarci na potrzeby uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Od 2007 r. organizowane są klasy integracyjne.  Z zespołem  klasowym pracuje dwóch nauczycieli: nauczyciel prowadzący oraz nauczyciel wspomagający - sprawujący opiekę nad dziećmi ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi.

Szkoła:

- zapewnia wszystkim uczniom równe szanse

- wspomaga wszechstronny rozwój uczniów w celu umożliwienia im odniesienia sukcesu na miarę możliwości

- uczy samodzielności, współpracy i odpowiedzialności

- stwarza atmosferę zaufania i bezpieczeństwa, aby uczeń mógł stać się osobą kreatywną, tolerancyjną i otwartą na potrzeby innych

- dąży do poznania i umożliwienia rozwoju indywidualnych zainteresowań, uzdolnień i aspiracji uczniów

- propaguje zdrowy styl życia

- stwarza warunki do realizacji zadań statutowych

- kształci wychowanków coraz lepiej przygotowanych do dalszych etapów edukacji oraz funkcjonowania w zmieniającej się rzeczywistości

- współpracuje ze środowiskiem lokalnym i instytucjami wspomagającymi pracę szkoły

- otwiera się na współpracę międzynarodową w celu poznania kultur innych państw i rozszerza kształcenie językowe

- bazuje na bogatej historii szkoły oraz na patriotycznych korzeniach polskości i wzorcach godnych do naśladowania (patron szkoły)

- wdraża program wychowawczo – profilaktyczny „Wczoraj i dzisiaj ku bezpiecznej przyszłości

- buduje relacje między uczniami  a nauczycielami i rodzicami

- jest przyjaznym miejscem do nauki i pracy dla uczniów i nauczycieli

- zapewnia pomoc specjalistów – pedagoga, psychologa, logopedy i terapeutów

- uczy zespołowego współdziałania

Dąży, aby wychowanek (absolwent) był światłym człowiekiem (europejczykiem), o otwartym umyśle, wyróżniającym się kulturą osobistą, szacunkiem i tolerancją dla każdego człowieka, ale świadomym swoich korzeni i odczuwającym ścisły związek między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Działania szkoły opisane w programie wychowawczo – profilaktycznym „Wczoraj i dzisiaj ku bezpiecznej przyszłości” świadczą o jej niepowtarzalnym charakterze.

Zainspirowani jesteśmy twórczością patrona szkoły – Jędrzeja Cierniaka, niegdyś nauczyciela w 114 oraz historią szkoły. Realizujemy projekty „Dlaczego Jędrzej Cierniak jest patronem naszej szkoły?, Poznajemy życie i twórczość Jędrzeja Cierniaka.

Do tradycji szkolnych należą:

- organizacja corocznego rajdu im. Jędrzeja Cierniaka na symboliczny grób w Palmirach we współpracy z harcerzami, wycieczki na Cmentarz Bródnowski do grobu I kronikarki szkoły i długoletniej nauczycielki Marii Nawrockiej

- bieg im. Ludwika Hendzla (dawnego nauczyciela WF)

- rozgrywki klasowe o puchar dyrektora szkoły

- pasowanie na ucznia szkoły, ślubowanie pierwszoklasistów, ślubowanie na świetlika, pasowanie na czytelnika

- wigilie klasowe i Jasełka środowiskowe z udziałem społeczności lokalnej

- święto szkoły (rocznica śmierci patrona szkoły)

- dni kultury ludowej (konkursy ludowe, warsztaty ludowe)

- organizacja konkursów szkolnych i o zasięgu międzyszkolnym (ortograficzny, czytania ze zrozumieniem, informatyczny, plastyczny, fotograficzny, filmowy itp.). Organizowane we współpracy z Urzędem Dzielnicy, Firmą Granna i pod patronatami Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka woj. mazowieckiego. Organizacja festynu środowiskowego połączonego z prezentacją talentów, promocją zdrowego stylu  życia we współpracy z Egurrola Dance, PKO, Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Targówek, Robotniczą Spółdzielnią Mieszkaniową Praga

- środowiskowe imprezy z okazji Dnia Babci, Dziadka, Dziecka, Matki i Ojca

- działalność samorządowa oraz wolontariacka

- współpraca z lokalnymi przedszkolami i realizacja projektu „Spotkania ze szkołą”