03 listopada 2023

MMBS - „Tu kwitnie wyobraźnia”

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to dobry czas by przypomnieć uczniom i wszystkim pracownikom, że sercem całej szkoły jest biblioteka. To tutaj każdy może znaleźć swoje miejsce. To tutaj zawsze się coś dzieje i każdy może wziąć w tym udział. To „Tu kwitnie wyobraźnia”…

Tydzień z książką

Z okazji MMBS biblioteka szkolna zorganizowała dla czytelników wiele aktywności. Każdy z tygodni przebiegał na popularyzacji różnego rodzaju literatury – był tydzień z książką detektywistyczną, fantastyczną, przygodową oraz popularnonaukową. Stworzone zostały wystawy najciekawszych książek. Pierwszy tydzień pod znakiem książki detektywistycznej minął uczniom na rozszyfrowywaniu oraz zaszyfrowywaniu tytułów książek z wystawy - szyfrem Cezara oraz szyfrem graficznym w Literackim pokoju zagadek.

Kącik relaksu

Stworzyłyśmy również kącik relaksu w bibliotece. Uczniowie na wielkiej pufie oraz za ścianką, utworzoną z tablicy informacyjnej, odpoczywali z książką w strefie czytania.

Biblioteczne starocie

Przez cały miesiąc czytelnicy mogli również podziwiać wystawę bibliotecznych staroci – nasza biblioteka już od kilku lat jest skomputeryzowana tak więc biblioteczne szafki katalogowe, stare karty czytelników, karty książek, księgi inwentarzowe, dyskietki z zapisanymi planami pracy, stare pieczątki oraz lak do pieczęci wywołały, duże zainteresowanie wśród wszystkich. Stare karty czytelnicze nauczycieli budziły duże zainteresowanie – uczniowie mogli podejrzeć, którzy z nauczycieli wypożyczali i czytali najwięcej.

Biblioteczka dla zerówkowiczów

Dodatkowo w ramach otrzymanego dofinansowania NPRC 2.0 utworzona została biblioteczka dla oddziału przedszkolnego, a uczniowie otrzymali karty czytelnika. Raz w tygodniu prowadzone były dla nich warsztaty czytelniczo-plastyczne m.in. okazji Dnia Zwierząt tworzyliśmy biblioteczne sowy, poznaliśmy proces powstawania książki, poznaliśmy książkowe potwory (na podstawie książki Katarzyny Zych, Natana Grech pt. „Potwory książkowe”) i szukaliśmy sposobów jak się przed nimi ustrzec.

Typy czytelników

Przed biblioteką pojawiła się również gazetka – lekko z przymrużeniem oka – jakim typem czytelnika jesteś? Popijaczem – książka + napój zawsze? Zbieraczem – twoje półki uginają się od książek? Zmiennokształtnym – czytasz w różnych pozycjach? czy może Posągiem – zastygasz w jednej pozycji z książką? A może Nieśpiącym – nie śpisz, tylko czytasz? Chyba, że Przytulaczem – kochasz kocyki i książki? Zdarzali się uczniowie, którzy widzieli siebie jako czytelnika Żonglera, ponieważ czytają kilka książek jednocześnie ale byli też tacy, którzy odkryli w sobie typ czytelnika Przygotowanego – oni zawsze mają książkę pod ręką.

Teatrzyk Kamishibai

Był to również czas kiedy często wychodziłyśmy do naszych uczniów z teatrzykiem Kamishibai snując różne historie…również czytelnicy chętnie zamieniali się w lektorów i po samodzielnym stworzeniu rysunku opowiadali dalszą część historii. Na koniec uczniowie zamieniali się w aktorów teatrzyku i składali życzenia bibliotece szkolnej.

Inne aktywności

Był to również czas kiedy organizowałyśmy zajęcia dla dzieci świetlicowych zapraszając ich do biblioteki – wspólnie czytając i grając w planszówki. Oczywiście wzięłyśmy także udział w „Przerwie na czytanie” oraz w organizowanym Tygodniu Supermocy Uczniowskiej. Przez cały październik trwał również konkurs na zakładkę do książki z hasłem tegorocznego MMBS „Tu kwitnie wyobraźnia”.

Dzięki tym działaniom dało się zauważyć, że uczniowie chętnie przychodzili i dopytywali co w danym tygodniu dla nich przygotowałyśmy. Dzięki temu udało nam się zaangażować uczniów, zwłaszcza tych rzadko widywanych w bibliotece, do częstszego jej odwiedzania.