11 marca 2024

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

Książki elektroniczne, tak samo jak książki drukowane, mają swoje święto, które liczy już sobie 20 lat. Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej stał się w naszej bibliotece okazją do zapoznania się z cyfrowymi wersjami tradycyjnych, papierowych książek, które można czytać na specjalnie do tego przeznaczonych czytnikach, tabletach, komputerach i laptopach, a także na smartfonach.

Wśród elektronicznych książek, na naszej bibliotecznej wystawie, znalazły się również audiobooki – czyli książki do słuchania, których posiadamy w naszych zbiorach bardzo dużo.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się bajki na specjalnych kliszach, na których znajdują się z ładnie ilustrowane obrazki i opisy tekstowe do prezentowanych scenek. Takie bajki wyświetlane są za pomocą specjalnego rzutnika i przechowywane w niewielkich podpisanych pudełeczkach. Można powiedzieć, że z jednej strony jest to jakaś dawna forma książki do oglądania i czytania, a z drugiej namiastka domowego kina.

Ten ciekawy dzień w naszej bibliotece stał się również okazją do dyskusji o zaletach i wadach książek drukowanych i elektronicznych. Zdecydowana większość dzieci woli książkę tradycyjną i potrafi wymienić jej zalety, a domowa biblioteczka jest dla nich powodem do dumy.