08 czerwca 2024

XXXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Tegoroczne obchody XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom rozpoczęliśmy od spotkania autorskiego z panią Darią Galant - pisarką, poetką, dramatopisarką, reżyserką filmów dokumentalnych i artystycznych, malarką. Tematem spotkania było "Porozmawiajmy o książkach i sztuce, Tygrysie!". Mieliśmy okazję posłuchać skąd autorka czerpie inspiracje pisania książek oraz tworzenia obrazów. Pani Daria odczytała również fragment książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” dotyczący mądrości, z którego wywiązała się ciekawa dyskusja. W trakcie spotkania nie zabrakło również ciekawych wspomnień oraz anegdot z życia pisarki.

Drugi dzień XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom upłynął nam pod hasłem „Porozmawiajmy o książkach w sporcie, Tygrysie!”. W tym dniu gościliśmy pana Wojciecha Borowiaka - trenera judo, twórcę największych sukcesów Pawła Nastuli, zdobywcę nagrody Trenera Roku w 63. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego”. Spotkanie połączone było z obchodami Roku Polskich Olimpijczyków. Gość odczytał tegoroczny Apel olimpijski oraz wiersz Kazimierza Wierzyńskiego pt. „Dyskobol” z książki „Laur olimpijski” (złoty medal olimpijski w dziedzinie sztuki w Amsterdamie w 1928 r). Rozmawialiśmy, czy czytanie ma wpływ na wyniki sportowców oraz czy sportowcy mają czas na czytanie podczas codziennych ciężkich treningów.

Kolejny dzień XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom upłynął nam pod hasłem „Porozmawiajmy o książkach w różnych zawodach, Tygrysie!”. W tym dniu naszą bibliotekę odwiedziło dwóch gości: pani Dorota Kozielska - zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Targówek i pan Michał Stelmaszuk - Przewodniczący Rady Rodziców. Odczytane fragmenty nagrodzonych w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren książek, były doskonałą inspiracją do dalszej dyskusji na temat czy książki w jakiś sposób kształtują nasze późniejsze życiowe wybory. Spotkania były bardzo inspirujące nie tylko czytelniczo ale również zawodowo.

Czwartego dnia XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom gościliśmy Pana Pawła Sztompke - dziennikarza radiowego, muzykologa, recenzenta i znawcę muzyki filmowej. Hasłem przewodnim spotkania było „Porozmawiajmy o książkach i muzyce, Tygrysie!”. Gość poprowadził nas wraz z tekstami piosenek po Warszawie od lat 40. XX wieku do współczesności. Wszyscy uczestnicy zgodnie uznali, że tekst piosenki czytany można zupełnie inaczej zinterpretować niż ten sam tekst słuchany jako piosenka. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania radiowego głosu oraz chętnie prosili gościa o autograf.

„Porozmawiajmy o książkach i przyjaźni, Tygrysie!” - takie hasło przyświecało nam ostatniego dnia XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym dniu gościliśmy panią Katarzynę Górską-Manczenko - zastępczynię Burmistrza Dzielnicy Targówek. Wysłuchaliśmy fragmentu książki „Dżok. legenda o psiej wierności” autorstwa Barbary Gawryluk. Przeczytany fragment był doskonałym wstępem do rozmowy o przyjaźni. Uczniowie mieli również okazję do zadawania pytań i zapoznania się z pracą pani burmistrz.

Wszystkie spotkania odbyły się w czytelni naszej biblioteki i towarzyszyła im specjalnie przygotowana scenografia oraz tematyczna wystawa książek. Każdy gość otrzymał podziękowanie za spotkanie oraz wykonaną przez uczniów zakładkę do książki i słoiczek z sentencjami na każdy dzień. Mamy nadzieje, że spotkania z tak znakomitymi gośćmi, staną się inspiracją dla uczniów w ich czytelniczych poszukiwaniach.