12 września 2024

Zosia - mała nauczycielka w świetlicy

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu "Zakodowana kraina przygód Zosi", którego celem jest rozwijanie zainteresowań z zakresu STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics), wzmacnianie współpracy i kreatywności, budowanie poczucia osiągnięć, a także rozwijanie logicznego myślenia oraz umiejętności analitycznych i stymulowanie nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Czekają nas wspaniałe wyzwania i misje.

Wykonaliśmy już pierwsze wyzwanie "Witajcie w krainie Zosi". Najpierw stworzyliśmy nasz plakat do projektu, a następnie bawiliśmy się w Zośki, czyli cała grupa była robocikami, a jedna osoba była sterownikiem i pokazywała, co robociki mają robić. Dzięki tej zabawie poznaliśmy komendy dla robotów. Następnie na małych matach kodowaliśmy już nasze roboty. Robot Zosia pomógł nam także poznać lub przypomnieć nasze imiona. Pracowaliśmy w grupach wymyślając zadanie dla kolegi/koleżanki, a na koniec wspólnie zakodowaliśmy taniec Zosiek. Uczniowie używali przycisków na robocie do programowania kierunków, pętli i nagrań. Był to czas wspaniałej zabawy, który rozwijał umiejętności logicznego myślenia oraz programowania w sposób przyjazny i intuicyjny.