Szkoła Podstawowa nr 114 przystąpiła do bardzo ciekawego programu edukacyjnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pt. „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”, który będzie realizowany w roku szkolnym 2022-2023.

Celem programu jest organizacja różnorodnych działań zmierzających do nabycia przez Uczniów naszej szkoły licznych umiejętności, w tym racjonalnego gospodarowania zasobami wody i bezpiecznego z niej korzystania.

W ramach programu dążyć będziemy do wzrostu świadomości i upowszechniania wiedzy na temat szeroko rozumianej gospodarki wodnej oraz promowania dobrych praktyk w jej zakresie. Pokażemy Uczniom jak wyrabiać poprawne nawyki wykorzystywania wody wraz z rozszerzaniem wiedzy z zakresu edukacji ekologiczno-wodnej. Promować będziemy ekologiczny styl życia w środowisku szkolnym, rodzinnym, lokalnym oraz wyrabiać aktywną postawę, dotyczącą ochrony wody. Uświadamiać będziemy jak wielki wpływ na rozwój, zdrowie fizyczne i psychiczne ma stan otaczającego nas środowiska. Dążyć będziemy do wzrostu świadomości wagi edukacji dotyczącej ochrony przeciwpowodziowej, zapobiegania skutkom suszy i ochrony wód. Propagować będziemy  sporty wodne i naukę pływania wśród dzieci i młodzieży, w oparciu o zasady bezpiecznego uprawiania turystyki wodnej, bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, odkrywania jej piękna i przeżywania ciekawych przygód.

Działania te realizowane będą we współpracy z środowiskami i instytucjami związanymi z upowszechnianiem dobrych praktyk w obszarze gospodarki wodnej. Korzystać będziemy z materiałów edukacyjnych i wysokiej jakości pomocy dydaktycznych i narzędzi do prowadzenia zajęć.

W ramach programu przeprowadzono dotychczas w klasie 7 warsztaty edukacyjne, oparte na doświadczeniach fizyko-chemicznych dotyczących wody. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jakie właściwości ma woda jako związek chemiczny i jak może się zachowywać podczas przebiegu różnych zjawisk. Zobaczyliśmy między innymi jak może powstać „niebieski dym”, jak można stworzyć „lawę w karafce” czy „burzę w butelce” oraz wyznaczyć punkt potrójny wody. Zajęcia były niezwykle absorbujące i ciekawe. Każdy mógł się poczuć jak młody badacz odkrywający tajemnice tej powszechnie występującej substancji a jakże ważnej w naszym codziennym życiu.