Projekt z Oksfordu do Warszawy.

To projekt  edukacyjny współfinansowany przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy,  który będzie realizowany w naszej szkole przez klasę 7b we współpracy z Fundacją Bez Wizy.

Tradycja wyrafinowanej sztuki prowadzenia sporu sięga czasów starożytnych. Poważne debaty uczą logicznego myślenia, precyzyjnego formułowania myśli i słuchania ze zrozumieniem argumentów. Kształtują umiejętności niezbędne każdej osobie, biorącej udział w życiu publicznym. Projekt Fundacji Bez Wizy łączy dwie pozornie odległe formy edukacji – debatę oksfordzką i teatr. Spór toczony na forum publicznym poprzedzony jest spektaklem - adaptacją "Odprawy posłów greckich" Kochanowskiego. Dramat tylko pozornie odnosi się do konfliktu w świecie antycznym. Wykorzystano w nim elementy klasycznej filozofii państwa, by poruszyć tematy ważne dla ówczesnego, ale fundamentalne dla każdego pokolenia. Przedstawienie dotyka dylematów ważnych w obszarze rozmowy mimo różnic - egoizm a poświęcenie jednostki dla społeczności, miłość a lojalność, nacjonalizm

i patriotyzm. Dlatego stanowi doskonały przyczynek do debaty

“miłość jest ważniejsza niż obowiązek”.

W ramach projektu Fundacja Bez Wizy realizuje  6 warsztatów edukacyjnych,których celem jest nauczenie i przygotowanie grupy młodych ludzi do wzięcia udziału w prawdziwej oksfordzkiej debacie. Następnie młodzież szkolna uczestniczy w  spektaklu teatralnym, "Odprawa posłów greckich". Aby przedstawienie było w pełni zrozumiałe edukator-prelegent wygłasza wstęp, a następnie towarzyszy wydarzeniu, na bieżąco wyjaśniając poruszane przez aktorów zagadnienia i zawiłości historyczne. Po spektaklu młodzież przeprowadza debatę. Decydujący o zwycięstwie głos będzie miała pozostała część widzów, uczestnicząca w wydarzeniu.

A na koniec wszyscy wysłuchamy werdyktu sędziów, powołanych specjalnie na tę okazję.