15 kwietnia 2024

Szkolny Dzień Nauki

We wtorek 9. kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Nauki. Uczniowie z klas VII i VIII zaprezentowali swoim kolegom oraz koleżankom z klas IV-VI doświadczenia z zakresu fizyki, chemii oraz biologii. Mieliśmy okazję obejrzeć m.in. eksperymenty o nazwach: „karuzela”, „wulkan”, „iskry”, „pasta do zębów dla słonia”, „lokomotywa”, „świetliki”. Dzięki nim uczniowie usłyszeli o bezwładności, przewodzeniu prądu elektrycznego przez jony w masie solnej, zachowaniu dwutlenku węgla wędrującego z zabarwionej wody do oleju, reakcji chemicznych obserwowanych jako powstawanie piany lub gwałtownego wyrzutu gazów, świecenia substancji pod wpływem światła UV. Usłyszeliśmy również o organizmach modelowych, na przykładzie naszego gościa specjalnego – chomika, pobieraliśmy odciski palców i rozdzielaliśmy barwniki z liści roślin. Starsi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, natomiast młodsi wielką ciekawością. W pokazach uczestniczyli także uzdolnieni uczniowie z klas III, biorący udział w cyklu zajęć rozwijających twórcze myślenie.