Od października 2020 roku w naszej szkole prowadzimy trening uwagi słuchowej metodą Tomatisa®.

Cele metody:

Wspomaganie funkcji słuchowej, dzięki której następuje:

• poprawa koncentracji,

• poprawa jakości uczenia się,

• rozwijanie zdolności językowych,

• zwiększenie kreatywności,

• poprawa zachowań społecznych,

• poprawa umiejętności komunikacyjnych.

Metoda Tomatisa wspiera terapie:

• logopedyczną,

• pedagogiczną,

• psychologiczną,

• lingwistyczną,

u dzieci z problemami szkolnymi, ADHD,

autyzmem, zaburzeniami mowy, zaburzeniami

głosu.

Trening:

• Trzy sesje treningowe -14 spotkań w sesji.

• Każda sesja ustalana jest indywidualnie dla dziecka

• W trakcie treningu słuchana jest muzyka W.A.Mozarta oraz chorały gregoriańskie.

• Do wykorzystania jest pięć programów muzycznych

mających na celu m.in. działanie relaksacyjne,

pobudzenie regulacji przedsionkowej, stymulacja

dojrzewania układu przedsionkowego, osiągnięcie

lepszej wymiany informacji w półkulach mózgowych.

Metoda Tomatisa to program naturalnej stymulacji neurosensorycznej.  Znacząco poprawia zdolności motoryczne, emocjonalne i poznawcze. Jest odpowiedni zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Metoda Tomatisa® opiera się na unikalnej technologii, która modyfikuje muzykę i głos w celu promowania  pobudzenia korowego dzięki kontrastom dźwiękowym, które mają w naturalny sposób zaskakiwać mózg, Metoda Tomatisa® pozytywnie wpływa na plastyczność mózgu – pozwala mu wypracować mechanizmy wykrywania i analizy zmian. Można powiedzieć, że Metoda Tomatisa® ma charakter pedagogiczny, a jej celem jest nauka zwracania szczególnej uwagi na wydarzenia zewnętrzne i nowe. Ułatwia ona przyswajanie nowych informacji i pozwala uczniom poprawić zarówno kompetencje ogólne, jak i szkolne.

Trening metodą Tomatisa® oraz diagnozy prowadzą certyfikowane specjalistki -praktyk poziom 2- Bożena Kalata- Grula- neurologopeda, Agnieszka Sieradzka-Słyk- terapeuta pedagogiczny, Anna Dubczyńska- terapeuta SI, Martyna Młynarska- terapeuta pedagogiczny